Čím trpí Spasitel

24/04/2023

Nejen městské stavby, ale i ikonická socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru trpí občasnými nájezdy sprejerů. Ti většinou využívají lešení, když probíhají dočasné opravy. Nejznámější případ se stal v roce 2010, kdy se skupině sprejerů dokonce podařilo pomalovat Kristovu hlavu, hruď i ruce černou barvou.

Slavná socha ale trpí hlavně při velkých bouřkách, a že jich zažila od svého zrození v roce 1931 bezpočet. V roce 2014 jedna taková poškodila Spasiteli hlavu a pravý prostředníček, který ta další navíc odnesla. 

Spasitel má ale, i přes náročné podmínky, prvotřídní péči. Od hlavy mu vede vlastní hromosvod, který se odborníci snaží stále zesilovat. V roce 2021 proběhla k 90 letům od vztyčení monumentu jeho celková oprava.

Mohu říct, že Spasitele se v Riu prostě nezbavíte. Dohlíží na vás ať  jdete kamkoliv. Jediné místo, kde ho neuvidíte je vyhlídka u jeho nohou, která vám otevře jeden z nejúžasnějších pohledů na Rio de Janeiro, Guanabarskou zátoku a Atlantik. Tam vás možná začnou napadat příběhy, které se odvíjejí ve městě pod vámi. To se stalo i mně, když vznikala knížka Mise Rio z jejíhož obalu Spasitel také shlíží.

  Autor fotografií : Pilar Olivares, Zdroj: Reuters