Kde zpívají raci

Kde zpívají raci

Delia Owens

Musím říct, že právě tahle knížka mě v loňském roce dostala úplně nejvíc. Někomu třeba nesedí, že to není úplně vyhraněný žánr, ale mně ten už dost zvláštně se odvíjející příběh "holky z bažiny", dostal právě tím.

Dela Owens nás provádí životem opuštěné holčičky, která zůstala sama v přírodě ve strohé chatrči. Postupně opuštěna matkou, sourozenci, a nakonec i věčně opilým otcem, nachází svou komunikaci s přírodou. Vymyká se dozoru úřadů z blízkého městečka, a postupně dospívá v ženu, kterou všechno naučila jen a jen příroda.

Jenže právě její dospělost a krása neujde pozornosti mladíků z městečka. I ona touží po lidské lásce, a tak zažívá její naplnění i zklamání. Krimi prvek, který se v knize najednou objeví, ve spojení se záhadnou vraždou, je právě tím kořením, které vás nenechá vydechnout. A lidští predátoři podcení, že se učila od těch v přírodě. Její obvinění z vraždy místního lamače dívčích srdcí je překvapivé. Vězení a soudní přelíčení jsem přečetl jedním dechem. A nakonec vzal za vděk dobrým koncem, který ale neodhaluje vše, co ještě vyjde na povrch.

Zaujala mě ale i osobnost autorky. Della Owensová je americká zooložka. Říká, že si přála být spisovatelkou od dětství. Dala se ale na vědeckou činnost. Za své texty o přírodě byla nominována na cenu Johna Burroughse. O svém výzkumu divokých zvířat v Africe, napsala s manželem Markem tři knihy. Ovšem pozor, beletrii se začala věnovat až ve svých skoro sedmdesáti letech! Takže tato kniha je vlastně jejím prvním románem. Docela to chápu, takových příběhů, do kterých promítnete všechno co jste načerpal, nenapíšete za život moc.